تلفن تماس : 88523208 

iranian flag graphic    

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی ، خیابان پاکستان ، کوچه چهارم ، پلاک 12

تنفیذ فاز سوم قرارداد تولید واگن مسافری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء به شرکت واگن پارس

mosaferiبه گزارش روابط عمومی شرکت واگن پارس به نقل از مدیر عامل این شرکت ،به دست توانای جوانان ایران 22 دستگاه واگن مسافری با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت و امکانات رفاهی مناسب در سال 96 تحویل شرکت رجاء گردید.
در هفته جاری با حمایت مدیران شرکت رجاء به شرط حمایت های دولتی فاز سوم این قرارداد تنفیذ و تولید آنها در شرکت واگن پارس آغاز خواهد شد.
مهندس مختاری افزود : امید است با تنفیذ فاز سوم قرارداد فی مابین دو شرکت حمل و نقل ریلی رجاء بعنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی مسافری و شرکت واگن پارس بعنوان بزرگترین تولید کننده ناوگان ریلی شاهد شکوفایی و رونق در صنعت حمل و نقل باشیم.


مدیر عامل شرکت واگن پارس گفت : به جهت حمایت از تولید داخل لازم است به شرکت های حمل و نقل ریلی که تمایل به انعقاد قرارداد با سازندگان داخلی دارند بتوانند از محل وجوه اداره شده و یا هر طریق ممکن تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شرکت های بهره بردار قرار گیرد.
وی ادامه داد : از مشکلات بوجود آمده درماه های اخیر افزایش بی رویه نرخ ارز می باشد با توجه به اینکه برخی از اقلام نیازمند تامین ارز می باشند تولید را با مشکل مواجه نموده و امید است با حمایت مسئولان وزرات صنعت و بانک مرکزی بتوانیم برای تولیدات ریلی نیز از ارز با نرخ پایه گروه یک استفاده نماییم. در غیر اینصورت شاهد افزایش شدید قیمت محصولات تولیدی خواهیم بود که این افزایش در صورت عدم حمایت از تولید کننده و یا مصرف کننده انگیزه خرید را کاهش داده و بزودی شاهد رکود در خطوط تولید خواهیم بود.
ایشان تاکید کرد : نکته بسیار مهم اینکه نوسانات نرخ ارز از ابتدای سال 97 باعث گردیده قیمت تمام شده قطعات و مجموعه های زنجیره تامین واگن در بخش ساخت داخل و خرید خارج افزایش غیر قابل تحملی را داشته باشد. از طرفی مشتریان طرف قرارداد ما شامل شرکت های بهره بردار واگن های باری و حمل مسافر تاثیر افزایش قیمت را در قراردادها بدلیل عدم افزایش تعرفه های حمل بار و مسافر نمی پذیرند و این اتفاق ادامه روند تولید را با مشکل جدی مواجه خواهد نمود.لذا دولت محترم در حمایت تولید و حفظ اشتغال از طریق پیشنهادی زیر تدابیر لازم را اتخاذ نماید.
- پرداخت مابه التفاوت افزایش قیمت تمام شده کالا و خدمات بصورت سوبسید به تولید کننده یا خریداران واگن جهت جبران افزایش قیمت مواد و قطعات داخلی
- تخصیص ارز دولتی (گروه 1) جهت خرید اقلام خارجی
مهندس مختاری خاطر نشان کرد : علاوه بر موضوعات ذکر شده متاسفانه در سال حمایت از کالای ایرانی شاهد این امر هستیم که بر خی از مسئولین با منطق اینکه ما مسئول صنعت نیستیم و به بهانه استفاده از فاینانس خارجی البته با نرخ ارز دولتی اقدام به ورود واگن های نو و دسته دوم بصورت واگنهای کامل در ماه های اخیر نموده اند که این امر ضربه شدیدی به تولید کنندگان داخلی خواهد زد و عملا تولید شرکت های تولیدی متوقف خواهد شد .لازم به ذکراست که واگن های وارداتی به راحتی و بدون نیاز به همکار خارجی در شرکت های داخلی با کمترین نیاز ارز با کیفیت خیلی خوب قابل تولید خواهد بود.
ایشان در پایان ضمن تشکر و قدردانی از مدیرعامل و هیات مدیره محترم شرکت رجاء که دراین برهه از زمان با وجود مشکلات نقدینگی به ادامه قرارداد کمک کرده اند اعلام نمود که قرارداد تامین 41 دستگاه واگن مسافری صرفه جویی ارزی معادل حداقل 30 میلیون یورو به همراه خواهد داشت.در صورت عدم تحقق و اجرای درخواست های بالا با توجه به اینکه کلیه شرکت های بهره بردار تمایل به ادامه قرارداد با شرایط جدید را ندارند درآینده ای نزدیک شاهد توقف خطوط تولید کارخانجات واگن سازی کشور خواهیم بود.