سه شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

IMG09232968

 

محمد رضا مختاری مدیر عامل شرکت واگن پارس گفت:قرارداد پروژه لوکوموتیو پارس 33 از اوایل سال جاری آغاز شد و در اوایل آذر ماه نیز تولید اولین لوکوموتیو به اتمام رسید و تحویل راه آهن شد.

مختاری با بیان اینکه لوکوموتیو ساخته شده توسط شرکت واگن پارس در قیاس با لوکوموتیوهای روز دنیا تقریبا 50 درصد صرفه جویی ارزی برای کشور دارد افزود: تجهیزات و استراکچر این پروژه ساخت داخل است و سفارش 10دستگاه به این شرکت داده شده است امسال چهار دستگاه تولید خواهد شد که تمامی استراکچر فلزی آن بومی و حدود 80 درصد باقی تجهیزات نیز داخلی است.

وی با اشاره به اینکه دومین دستگاه در آستانه مونتاژ تجهیزات و سومین دستگاه در مرحله رنگ آمیزی قطعات است و چهارمین دستگاه نیز در آستانه ساخت شاسی و استراکچر فلزی قرار دارد، تصریح کرد: این لوکوموتیو با آخرین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است، سرعت آن طبق طراحی 150 کیلومتر بر ساعت و سرعت عملیاتی آن 105 کیلومتر بر ساعت است.

مدیر عامل شرکت واگن پارس با اشاره به اینکه شرکت بزرگترین تولید کننده خودروهای ریلی در خاورمیانه است و سابقه تولید لوکوموتیو را دارد بیان کرد:این صنعت سابقه همکاری در تولید لوکوموتیوهای شانتینگ با شرکت کراس مافایی و ساخت لوکوموتیو باری و مسافری با شرکت آلوستوم فرانسه را دارد و خوشحالیم که بعد از 10 سال ساخت لوکوموتیو به سبد کالایی شرکت واگن پارس اضافه می شود.

مختاری با بیان اینکه به موازات این پروژه در حال مذاکره برای پروژه دیگر لوکوموتیوسازی با شرکت مپنا هستیم که مذاکرات فنی و بازرگانی انجام شده و منتظر سرمایه گذاری مپنا هستیم.

وی چرایی توقف ساخت را اینگونه بیان کرد: تحریم‌های داخلی آسیب بیشتری نسبت به تحریم‌های خارجی بر شرکت واگن پارس وارد کرده به طوری که اکنون امکان تامین مواد اولیه از شرکت های داخلی وجود ندارد در صورتی که مواد اولیه ای که قرار بود از شرکت های خارجی تامین شود در گمرک است و یا به انبارها منتقل شده است.

مدیرعامل شرکت واگن پارس در ادامه به نکته جالبی اشاره کرد: بخشی از اقلام مورد نیاز تولید در گمرک به شرکت تحویل داده نشده علت اصلی این امر را بخشنامه های بانک مرکزی مبنی براینکه کالاها باید با کد رهگیری بانک ترخیص شوند بیان کرد در حالیکه خطوط تولید واگن سازی اکنون در انتظار تامین مواد خام است .

وی ادامه داد: کشورهایی همچون روسیه و چین که در صادرات واگن به ایران موفق هستند زیرا از الگوی مالی خوب و حمایت بانک‌ها و دولت‌ برخوردار هستند، اما دامنه این حمایت ها در ایران کامل نیست در حالی که اگر واگن پارس پشتیبانی شود تنها با صادرات به کشورعراق می‌تواند بیش از ۵۰ درصد از ظرفیت خود را فعال سازی کند.

مدیرعامل شرکت واگن پارس بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات اقتصادی کشور و تحریم های ظالمانه این شرکت ریلی کمک به حمایت های هدفمند و موثر برای ادامه حیات دارد و دولت به صورت جد در صنعت کشور وارد شود تا صنایع جان دوباره بگیرند.

سید علی آقازاده استاندارمرکزی به کارگیری از همه ظرفیت های شرکت واگن پارس برای خودکفایی و توسعه ناوگان ریلی کشور ضروری دانست و افزود:جمهوری اسلامی ایران تا امروز وابسته به صنعت لوکوموتیو به خارج از کشور بود ولی با استفاده و بهره گیری از این ظرفیت استفاده نشده لوکوموتیو پارس 33 ساخته شد.

آقازاده اضافه کرد:شرکت واگن پارس از بزرگترین سخت افزار و بیشترین توان تخصصی تولید محصولات ناوگان ریلی کشور برخوردار است که توجه به ظرفیت های داخلی وتوان تخصصی این شرکت بخصوص در شرایط تحریم برای توسعه ناوگان ریلی کشور راهگشاست.

تولید لوکوموتیو در درون کشور، نوع جدیدی از تأمین منابع و بیانگر این است که این ظرفیت‌ها و پشتیبانی‌های همه‌جانبه به‌صورت یک ظرفیت بالقوه در کشور وجود دارد و دراین میان نگاه مهم است که بتواند این ظرفیت را از بالقوه به بالفعل تبدیل و از آن بهره‌برداری کند.

در سال 1390 برای نخستین بار موتور لکوموتیو باری در داخل کشور تولید شد و یک سال بعد از آن اعلام شد که نخستین لکوموتیو نیز تولید خواهد شد. در آن زمان تلاش شد تا 150 دستگاه لکوموتیو با همکاری و کمک سازندگان آلمانی ساخته شود اما عملیاتی نشد.

این شرکت به عنوان بزرگترین سازنده انواع لوکوموتیو، واگن‌های باری، مسافری و مترو در خاورمیانه، متولی اصلی تولیدات سیستم حمل و نقل ریلی ایران است.

تا کنون ۱۲ هزار انواع واگن باری (نیمی از واگن‌های باری کشور)، ۴۰۰ دستگاه واگن مسافربری و ترنست و ۳۰۰ واگن مترو در شرکت واگن پارس تولید شده است.